NHL 25 – S příchodem podzimu a prvními náznaky chladného počasí se fanoušci hokeje po celém světě začínají těšit na novou sezónu. A s ní přichází i tradiční vydání herní série NHL od Electronic Arts. NHL 25 slibuje, jakožto jediný ostřílený zástupce tohoto sportovního žánru další porci virtuálního hokeje, ale otázkou zůstává, zda se tvůrcům podařilo naslouchat kritice a přinést dostatek inovací, aby si hra udržela krok s dobou a uspokojila náročné fanoušky.
V tomto ročníku se vývojáři zaměřili na vylepšení herních mechanismů a slibují realističtější zážitek z bruslení, střelby i přihrávek. Mezi dalšími a zásadními změnamy by měl být přepracovaný systém umělé inteligence, který by měl soupeře proměnit v chytřejší a nepředvídatelnější protivníky. Nováčky i zkušené veterány čeká vylepšený režim Be a Pro s propracovanějším příběhem a možnostmi rozvoje hráče. NHL 25 se také může pochlubit vylepšenou grafikou a autentičtější atmosférou na stadionech, tedy na papíře!
Podařilo se Electronic Arts splnit očekávání a doručit hru, která posune virtuální hokej na novou úroveň? To se dozvíte v naší recenzi.
NHL 25 Kroky vpřed i vzad
Hned na úvod je dobré zdůraznit, že pokud patříte mezi skalní příznivce série NHL, kteří s každým novým ročníkem netrpělivě očekávají další dávku digitálního hokeje, a případné nedostatky vám radost ze hry nezkazí, pak si NHL 25 bez obav pořiďte, jelikož mé poznatky a vlastně i recenze vám nepřinese nic, co by se dobře četlo. Pro vás bude totiž i tak nové NHL jistě splněným snem.
Já jakožto ostřílený veterán série, který má za sebou nespočet odehraných zápasů a sérii sleduje od jejích počátků, však letos musím přiznat jisté zklamání a vlastně i mérně vysokou nejistotu u budoucnost dalšího ročníku! Kde jsou totiž ty večery plné emocí u NHL 94, 98, 2004 nebo dokonce 2015, kdy jsem netrpělivě a absolutně žral každé ukázky a těšil se na na další nástup obou týmu na led. Časy, kdy jsem sledoval golmany a pamatoval si snad každé mluvené slovo slavného komentátora, který vždy vyzdvihoval Dominátora. Nástup obou týmu vždy vyvolával v mém podání emoce, na které s přáteli nikdy nezapomeneme!
Velkým zklamáním pro mnohé fanoušky je fakt, že NHL 25 vychází pouze na konzole nové generace (PlayStation 5 a Xbox Series X/S). Hráči na PlayStation 4 a Xbox One tak mají smůlu a o novinky v sérii se letos bohužel ochudí. Toto rozhodnutí Electronic Arts jistě zklame nemalou část komunity, která si nový ročník na svých konzolích nezahraje.
Je pochopitelné, že se vývojáři chtějí zaměřit na nejnovější technologie a využít jejich potenciál naplno, ale zároveň by neměli zapomínat na hráče, kteří zatím nemají možnost přejít na novou generaci a stále zůstává zde otevřená diskuze, zda vůbec si nový ročník NHL zaslouží pouze místo na konzolích nové generace a zda opravdu jejich potenciál naplno využil. Odpověď je zde přitom jednoduchá, velmi rychlá, pravdivá! Ne, nevyužil!
Je to škoda, že se NHL i nadále vyhýbá platformě PC. Chápu argument, že by vydání na PC mohlo ohrozit prodeje na konzolích, zvláště u hráčů, kteří si konzole pořizují primárně kvůli hokeji. Na druhou stranu by ale PC verze otevřela dveře komunitě herních moderů, kteří by do hry mohli vnést nový život. Vzpomeňme si například na modifikace pro FIFU nebo eFootball, které dokáží neuvěřitelně vylepšit grafiku, herní mechanismy a celkový zážitek.
Představte si realistické dresy, autentické stadiony a tváře hráčů, nové herní módy a vylepšenou umělou inteligenci. To vše by mohlo NHL posunout na úplně jinou úroveň a přilákat nové hráče. Možná by se pak i samotným vývojářům z Electronic Arts zvedla hlava hrdostí nad tím, jak jejich hra vzkvétá díky kreativitě a nadšení komunity.
Některé změny k lepšímu!
Nechci však nové NHL okamžitě v úvodu házet přes palubu, jelikož by to svým způsobem bylo nespravedlivé. Jako každá hra, tak i tato musela projít nějakým scénářem a nalezneme zde řadu vylepšení, které jdou vidět hned v úvodních vteřinách.
NHL 25 sice není bezchybnou hrou, ale přináší i řadu vylepšení, která potěší nejednoho fanouška. Hned na první pohled zaujme propracovanější grafické zpracování. Hráči vypadají realističtěji díky vylepšeným detailům obličejů a autentickému zobrazení vlasů i vousů. Nové dynamické animace dodávají pohybu na ledě na realističnosti, i když v některých momentech může přechod mezi animacemi působit trochu neohrabaně.
V oblasti hratelnosti se vývojářům podařilo dosáhnout znatelného pokroku. Větší důraz na únavu hráčů přispívá k realističtějšímu tempu hry a nutí k promyšlenějšímu střídání. Nové typy střel bez přípravy rozšiřují možnosti v útoku a přidávají na dynamice zápasů. Potěší i vylepšená umělá inteligence soupeřů v útočné fázi, díky které jsou zápasy napínavější a nepředvídatelnější. V režimu HUT se hráči dočkají zjednodušeného systému odměn a v režimu Organizace na ně čekají smysluplnější rozhovory s hráči a manažery. Nové menu v tomto režimu je přehlednější a intuitivnější.
Kromě již zmíněných vylepšení se NHL 25 může pochlubit i novým systémem “Grudge Match“, který do hry vnáší prvek rivality a historie. Hra sleduje výsledky vzájemných zápasů a na jejich základě upravuje atributy hráčů. Pokud například Pastrňák v předchozím zápase nastřílí hattrick, v dalším zápase bude mít bonus do střelby. Tento systém dělá zápasy zajímavějšími a nepředvídatelnějšími.
Za zmínku stojí i nový systém “nekonečných kamer“, který obohacuje záznamy o mnohem více úhlů pohledu. Díky tomu jsou opakovačky dynamičtější a zábavnější. V režimu Organizace se hráči dočkají přepracovaného centra, které je přehlednější a intuitivnější. Potěší i možnost jednání s hráči a realizačním týmem, díky které můžete ovlivnit herní styl a taktiku.
V režimu HUT se objevuje nový režim “Divoká karta“, který slibuje zajímavé zpestření. Hráči v něm sestavují tým podle stanovených pravidel a snaží se uspět v online i offline zápasech. Karty X-Factor byly přepracovány a nyní se dělí na základní, kapitánské a ultimátní. Do HUT také přibyl systém “HUT XP Sezóny“, který funguje na principu Battle Passu. Hráči za hraní různých režimů získávají zkušenostní body a odemykají si odměny.
Zvuková stránka NHL 25 si zaslouží pochvalu. Atmosféra na stadionech je autentická a živá, což je ale každoročním trhákem pro všechny nadšence a tady si troufám podotknout, že EA SPORTS zvládá zvukovou stránku na jedničku. Zvuky bruslí, střel, nárazů do mantinelů i reakce diváků jsou věrné a intenzivní. Hudební doprovod je moderní a energií nabítý, skvěle se hodí k dynamice hry. Zvukové efekty jsou propracované a dodávají hře na realističnosti.
Zápasy v NHL 25 komentuje sehraná dvojice James Cybulski a Ray Ferraro. Jejich komentář je energický, vtipný a plný zajímavých postřehů. Působí přirozeně a nenuceně, jako byste skutečně sledovali přímý přenos v televizi. Hudební doprovod je skvěle vybraný a podtrhuje atmosféru hry. Najdete v něm mix moderních rockových a elektronických skladeb od interpretů jako Imagine Dragons, Twenty One Pilots nebo The Weeknd.
Soundtrack je dynamický a strhující, skvěle se hodí k rychlému tempu hry a napínavým momentům na ledě. Zvukové efekty jsou propracované do nejmenších detailů a dodávají hře na autentičnosti. Uslyšíte každý náraz do mantinelu, každé zařinčení bruslí i každý povzbuzující pokřik z hlediště. Zvuková stránka NHL 25 je zkrátka prvotřídní a v tomto ohledu si NHL drží každoročně svůj snandard, kterého se drží!
Cesta zpět – Velké zklamání!
Obrovským zklamáním je zkrácení úvodních nástupů hráčů na ledovou plochu. Tyto sekvence vždy patřily k silným stránkám série NHL a dodávaly zápasům na atmosféře a dramatičnosti. V NHL 25 jsou nástupy hráčů bohužel ořezané na minimum, což působí uspěchaně a ochuzuje celkový zážitek, který právě v těchto systémech vytvářel neuvěřitelné napětí před zápasem a já osobně tento krok absolutně nechápu. Pochopil bych toto zkrácení v online režimech, kdy hráči spěchají na úvodní buly. Je škoda, že se vývojáři rozhodli tuto tradici narušit.
Další zklamání pramení z faktu, že NHL 25 vychází exkluzivně pro novou generaci konzolí. Ačkoliv vývojáři slibovali grafický skok vpřed, realita je bohužel jiná. Oproti NHL 24 nejsou rozdíly v grafice nijak zásadní. Ano, barvy jsou sytější a obraz ostřejší, ale to jsou detaily, které si lze do určité míry upravit i v nastavení televize. Vzhledem k tomu, že hra opomíjí starší generaci konzolí, by se dalo očekávat, že vývojáři využijí plný potenciál nového hardwaru a přinesou opravdu de chvatnou vizuální prezentaci. To se bohužel nestalo a NHL 25 tak v tomto ohledu nepůsobí jako hra nové generace. Toto rozhodnutí ochuzuje hráče, kteří si zatím nemohou z jakéhokoliv důvodu dovolit pořídit si PlayStation 5 nebo Xbox Series X/S.
Další bolestí NHL 25 je umělá inteligence obránců. Ti se sice dobře pohybují a pozorují akce soupeře, ale v obranné činnosti jsou pasivní a často jen nečinně přihlížejí. Dochází tak k absurdním situacím, kdy se na malém prostoru shluknou hráči obou týmů a navzájem si překážejí. Ani brankáři nejsou bez chyby. Často inkasují laciné góly z nahození od modré čáry a občas mají problémy s předávkou puku spoluhráčům.
Be a Pro a World of Chel, dva oblíbené herní režimy, bohužel zůstaly v NHL 25 u ledu. Místo očekávaných inovací a vylepšení se hráči setkávají s prakticky identickým zážitkem jako v předchozím ročníku. Absence novinek v těchto režimech je zklamáním pro všechny, kteří se těšili na osvěžení a nové výzvy. Zatímco v jiných herních módech se alespoň drobné změny udály, Be a Pro a World of Chel jako by zamrzly v čase. Je škoda, že vývojáři nevěnovali těmto režimům více pozornosti, protože právě zmiňovaný režim Be a Pro mohl nalákat nové hráče.
Například mohl být vytvořen nový režim podobný Fifě, ve kterém jsem si mohl zahrát skvělou kampaň za Alexe Huntera. Ano tušíte správně, bavíme se o režimu Journey. NHL 25 má obrovský potencionál na tvorbu zajímavých prvků. Bohužel se stále dokola bavíme každý rok o stejných chybách a mě se osobně zdá, jakoby vývojáři NHL vůbec nenaslouchali svým fanouškům a dělali prostě jen to, o čem jsou přesvědčeni, že dělají správně. Možná je na čase řící Electronic Arts opravdu svůj názor a to bez výčitek svědomí!